سلام بهونه های عزیز
امشب شب شهادت موسس مذهب شیعه اثنی عشری (دوازده امامی) امام ششم ما شیعیانه
امامی که بیش از 4000 شاگرد تربیت کردند از جمله جابربن حیان

مكتب پربار جعفرى و محضر گهربار امام صادق(ع) ، اسلام‏ شناسانى بزرگ به جامعه اسلامى هدیه كرد ، دانشمندانى كه هر یك خود مرجعى مهم در مسائل علمى و مذهبى به شمار می ‏آیند ،  دستاوردهاى این دانشگاه فعال علمى دینى گسترده‏ تر از آن است كه بتوان به تمام آن اشاره كرد اما از باب نمونه تنى چند از این بزرگان را معرفى می ‏كنیم.


ابان بن تغلب بن رباح بكرى كوفى

از آل بكر بن وائل و اهل كوفه است او كه درك محضر حضرت زین العابدین، حضرت باقر و حضرت صادق علیهماالسلام را نمود، ثقه‏اى جلیل القدر، فقیه، قارى، لغوى و مقدم در هر فنى بوده است. از تالیفات او كتاب‌هاى غریب القرآن، فضائل و احوال صفین است. امام ششم به ایشان بسیار علاقمند بود، هرگاه به خدمت امام مى‏رسید حضرت امر مى‏فرمود كه براى ابان وساده‏اى مى‏افكندند و با وى مصافحه و معانقه و احوال‌پرسى مى‏كرد و او را بسیار احترام مى‏نمود.


ابو بصیر

لیث بن بخترى مرادى كوفى، مكنى به ابو بصیر و ابو محمد، از شمار نیكان و پاكانى است كه حضرت جعفر بن محمد ایشان را به بهشت بشارت داده‏اند. از امام صادق روایت شده كه فرمودند: كسى مانند زراره و ابو بصیر و محمد بن مسلم و برید بن معاویه عجلى، نام ما و احادیث پدرم را زنده نكرد و اگر این جماعت نبودند، احدى استنباط این امر را نمى‏كرد.


ابو حمزه ثمالى

نامش ثابت و اسم پدرش دینار و كنیه‏اش ابو صفیه است. وى از ثقات سلسله امامیه و از مشایخ اهل كوفه است، كه روایات او نزد علماء معتمد و موثق و مورد قبول است. او داراى كتابى در تفسیر قرآن است. و رساله حقوق امام سجاد و دعاى سحر از او نقل شده است.


جابر بن حیان

كنیه‏اش ابو عبدالله و یا ابو موسى معروف به صوفى، شیمى‏دان بزرگ اسلامى است كه در اصل خراسانى است لیكن محل تولدش تحقیقا معلوم نشده است. حیان پدر او خراسانى بوده و در طوس داروخانه داشته و مورد اعتماد همگان بود. حیان در خراسان كشته شد و پسرش جابر كه بسیار جوان بود با سپاهیان شیعه از خراسان به كوفه آمد و از آنجا به مدینه طیبه به خدمت حضرت باقر شرفیاب شد و بعدها در ردیف شاگردان امام صادق قرار گرفت و به قدرى به حضرت نزدیك شد كه پیوسته مورد لطف و محبت حضرت صادق بود. تصنیفات او را حدود پانصد جلد گفته‏اند ولى بیشتر آنها از دست رفته است. كتاب‌هاى اسرار الكیمیا و تصحیحات كتب افلاطون و الخواص و صندوق الحكمه از ایشان است. او در كشورهاى اروپایى شهرت فراوان دارد. او كسى است كه الكل را كشف كرد و آن را زیت الزاج نامید. سرانجام در طوس درگذشت. او در نوشته‏هایش چنین تصریح كرده كه، در همه این علوم شاگرد جعفر بن محمد بوده است و در همه جا از امام به عنوان سیدى جعفر الصادق یاد كرده است.


زرارة بن اعین بن سنسن شیبانى كوفى

نام اصلى‏اش عبد ربه و كنیه‏اش ابو الحسن و ابو على است. از اصحاب اجماع و از بزرگترین فقهاء و اجلاى محدثین و متكلمین امامیه و یكى از برجسته‏ترین اصحاب امام صادق و امام كاظم بوده است. در او جمیع خصال نیكو، از علم و فضل و فقاهت و دیانت و وثاقت جمع شده بود به علاوه او مردى ادیب، شاعر، متكلم و قارى بوده و در زهد و پارسایى كم‏نظیر بوده است. مرحوم علامه حلى، شیخ نجاشى، شیخ طوسى ایشان را در حد بالایى توصیف كرده‏اند. محمد بن مسلم بن رباح ثقفى، ابو جعفر طحان. از معروف‌ترین اصحاب امام باقر و امام صادق و از حواریین ایشان بوده است. محمد بن مسلم یكى از چهار نفرى است كه امام صادق درباره آنها فرمود آنان محبوب‌ترین مردم نزد من هستند چه زنده و چه مرده و نیز فرمود: محمد بن مسلم از حفاظ دین است. او در عبادت مشهور و یكى از عباد زمانه خود بود. در زمان خود اورع و افقه مردم بود. احادیث زیادى را نقل كرده و علماى شیعه به صحت احادیث ایشان اجماع دارند. مدت چهار سال در مدینه اقامت گزید و پیوسته به محضر امام باقر و امام صادق شرفیاب مى‏شد. سى‏هزار حدیث از امام باقر و شانزده ‏هزار حدیث از امام صادق شنیده بود.


هشام بن حكم

ابو محمد یا ابو الحكم كندى یا شیبانى، بغدادى یا كوفى، از اعاظم ائمه كلام و ازكیاى اعلام و از بهترین شاگردان مكتب امام صادق و از خواص اصحاب امام هفتم بوده است. او دانشمندى جامع در علوم عقلى و نقلى، خوش قریحه، حاضر جواب، خوش بیان و عقاید شناسى بزرگ بوده است. تاریخ ولادتش به طور قطع معلوم نیست اما مى‏توان حدس زد كه در اوایل قرن دوم هجرى بوده است. زادگاهش شهر كوفه و محل نشو و نماى او شهر واسط است. امام صادق با انفاس قدسیه‏اش چنان هشام را براى مباحثه با مخالفین مجهز و آماده نمود كه در هیچ مناظره‏اى از هیچ كس شكست نخورد و همیشه قهرمانى پیروز بود. آوازه شهرت او چنان حوزه‏هاى علمى اسلامى را گرفته بود كه هرگاه دانشمندان به نام با این كه او را ندیده بودند در مناظره‏اى از شخصى شكست مى‏خوردند حدس مى‏زدند كه آن شخص هشام بن حكم است. علماى رجال كتاب‌ها و تالیفات زیادى را به ایشان نسبت مى‏دهند كه همه حكایت از سعه دانش و اطلاعات وسیع او در زمینه‏هاى مختلف مى‏كند. از كتاب‌هاى او پیداست كه در زمینه‏هاى فقه، اصول، احادیث، توحید اصول دین، امامت و همچنین رد بر زنادقه، مادیون، دوگانه‏پرستان و معتزله، نوشته‏هاى زیادى داشته است. بعضى كتاب‌هاى او را بالغ بر سى جلد ذكر كرده‏اند.

منبع:

سایت WWW.IMAMALHNET.NET

طبقه بندی: مناسبتها، 

تاریخ : سه شنبه 21 شهریور 1391 | 09:48 ب.ظ | نویسنده : giga | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.