سلام به همه بهونه های عزیز
ممنون که وقت میذارین واسه این بلاگ
بیماری ایدز در ایران رو به افزایش است و این هشداری جدیست.
مطلب انتخابی در مورد ویروس ایدز یا همون HIV میباشد

اچ آی وی ویروسی است که می تواند سامانه دفاعی بدن را تخریب نموده به گونه ای که بدن نتواند با بیماریهای خاصی مقابله کند. . . . . . 
ادامه مطلب واسه اونایی که میخوان اطلاعاتشون زیاد بشه

اچ آی وی ویروسی است که می تواند سامانه دفاعی بدن را تخریب نموده به گونه ای که بدن نتواند با بیماریهای خاصی مقابله کند.

چنانچه شخص مبتلا به این ویروس دچار بیماریهای خاصی شود به این حالت ایدز گفته می شود.  عبارت اچ آی وی مخفف ویروس ضد دفاعی انسانی است. عبارت ایدز نیز مخفف سندروم ضعف ایمنی اکتسابی است.

نشانه ها و علایم علایم خاصی برای عفونت اچ آی وی یا ایدز وجود ندارد. بسیاری از افرادی که آلوده به این ویروس اند متوجه آن نمی شوند اگرچه برخی از افراد مدت کوتاهی پس از ابتلا به این ویروس دچار کسالتی شبیه سرماخوردگی می شوند. افرادی که مبتلا به ویروس اچ آی وی هستند ممکن است کاملاً سالم و سرحال به نظر برسند، در صورتی که ممکن است سامانه دفاعی بدنشان آسیب دیده باشد. باید توجه داشت که شخص آلوده به این ویروس علی رغم سرحال به نظر رسیدن می تواند ناقل آن به دیگران باشد. با گذشت زمان سامانه دفاعی آسیب بیشتری می بیند.

با به خطر افتادن سامانه دفاعی بدن، شخص در برابر بیماریهایی که همیشه اطراف وی بوده و با یک سامانه دفاعی سالم به راحتی بر طرف می شوند، آسیب پذیر می شود.

همچنین در اثر آسیب دیدن سامانه دفاعی بدن ممکن است غده ها یا سرطانهایی ایجاد شده که باعث آسیب دیدن مغز و سامانه عصبی شود.

البته این بیماریها مستقیماً توسط ویروس اچ آی وی ایجاد نشده بلکه توسط عوامل بیماریزای دیگر حادث می شود.

چگونگی سرایت بیماری ویروس اچ آی وی با سه روش عمده می تواند منتقل شود:

* انجام نزدیکی جنسی از طریق مهبل یا مقعد با فرد مبتلا به این ویروس بدون استفاده از کاندوم. فعالیتهای جنسی با دهان هم می تواند تا حدی خطرناک باشد.

* از طریق مادر باردار آلوده به این ویروس به نوزاد در طول بارداری، هنگام تولد یا شیردهی

* استفاده مشترک از آمپول، سرنگ یا دیگر وسایل تزریقی که به خون فرد مبتلا آلوده شده باشد.

البته ویروس اچ آی وی از طریق روشهای زیر نمی تواند منتقل شود:

* بوسیدن، نوازش کردن، در آغوش گرفتن یا دست دادن

* استفاده مشترک از ظروف

* سرفه یا عطسه کردن

* استفاده مشترک از توالت

* گزیدگی حشرات یا حیوانات

* استفاده مشترک از استخر شنا

* خوردن غذایی که توسط فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی تهیه شده است.

آزمایشهای طبی برای تشخیص بیماری برای تشخیص اچ آی وی وجود پادتنهای اچ آی وی در خون فرد بررسی می شود. در صورتی که بدن فرد در برابر اچ آی وی پادتن آزاد کرده باشد به معنی آن است که وی به این ویروس آلوده است. برای بسیاری از افراد سه ماه طول می کشد تا این پادتنها تولید شود و در مواقع نادری ممکن است تا شش ماه هم طول بکشد. البته احتمال آنکه زمان تولید پادتنها بیش از شش ماه شود فوق العاده کم است.

چنانچه آزمایش در مدت سه ماه اول ابتلا به این ویروس انجام شود نتیجه آن ممکن است مبهم باشد زیرا بدن فرد مبتلا هنوز پادتن تولید نکرده است.

به این ترتیب تنها روش تشخیص ویروس اچ آی وی انجام آزمایش پادتن آن است و نمی توان از روی هیچ علامت دیگری آن را شناسایی کرد.

درمان بیماری در حال حاضر هیچ گونه روش درمانی برای ویروس اچ آی وی یا بیماری ایدز وجود ندارد. اما برای بسیاری از بیماریهایی که افراد مبتلا به این ویروس مستعد آن هستند یکسری مراقبتها و روشهای پیشگیری وجود دارد. همچنین بسیاری از بیماران با برخی روشهای مراقبت ترکیبی می توانند بهبودهای محدود و سودمندی را تجربه کنند. داروهای این بیماری میزان ویروس اچ آی وی موجود در خون را کاهش داده و پیشرفت ایدز را به تاخیر می اندازند. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از بیماران با بهره گیری از این مراقبتها بهتر و بیشتر زندگی می کنند.

البته این دلروها ممکن است عوارض جانبی نامطلوبی داشته و باید داروهای مختلف زیادی هر روزه خورده شود که برخی از افراد نمی توانند از عهده آن برآیند.

تاثیرات دراز مدت روشهای مراقبت ترکیبی هنوز شناخته شده نیست. موارد مطرح شده در مورد این بیماری تنها خلاصه ای از کلیات اطلاعات مفصلی درباره کلیه جنبه های ویروس اچ آی وی و ایدز دارد.
طبقه بندی: عمومی،  پزشکی،  بهداشت و سلامتی، 
برچسب ها: ایدز HIV،  

تاریخ : شنبه 13 اسفند 1390 | 07:31 ق.ظ | نویسنده : giga | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic