دایره المعارف انكارتا محصول شركت مایكرو سافت با امكانات چند رسانه ای است .این دایره المعارف حاوی تمام علوم (اعم از علوم تجربی تا علوم انسانی ) و فناوری است كه به شكل نرم افزار در 5 لوح فشرده به زبان انگلیسی عرضه شده است و كاربران بر حسب حود می توانند از امكانات و اطلاعات زمین شناسی و علوم جانبی آن بهره مند شوند . كاربرد آموزشی جاع و موثر این نرم افزار مورد تاكید ماست . صفحه اصلی برنامه ها این بخش ها را دارد :

- مقالات

- بازی ها

- نقشه

- چند رسانه ای

- روی خط اینترنت

- جست و جو

- آمار و ارقام

- تور (گردش)

بعلاوه در پنجره toolbars آن امكاناتی همچون :

- جستجو برای یافتن كلمات و اصطلاحات

- دیكشنری برای توضیح اصطلاحات

- اطلس دینامیك جهان با توانائی یافتن مكان ها روی نقشه جهان با زوم دلخواه و نیز قابلیت مشاهدهی اطلاعاتی پیرامون مكان مورد نظر

- آرشیو مقالات شامل فهرست الفبائی مقالات به ترتیب از سال 1938 تا به حال كه با انتخاب مقاله مشخصات آن دریافت می شود .

اگر در پنجره كوچك find كلمه geology را بنویسید صدها فهرست از كلمات و جملات متنوع مربوط به زمین شناسی و تكامل آن سال به سال از 1938 تا سالهای اخیر امده است و سپس عنوان های مربوطه مشاهده می شود .برخی از مطالب این فهرست به شرح زیرند:

- زمان های زمین شناسی

- گستره زمین شناسی

- تاریخ زمین شناسی

- سوخت فسیلی

- آتشفشان

- زلزله

- تعیین سن

- آفرینش و تكامل

- معدن

- كرونولوژی

- نقشه و انواع ان

- علوم سیارات و ...

هر یك از این عنوان ها حاوی معلومات نوشتاری ، شنیداری و دیداری ( عكس ، فیلم ، انیمیشن و نمودار ) هستند كه به فراخور نیاز از آنها استفاده شده است .مثلا در قسمت مربوط به زلزله در تشریح انواع امواج سطحی و درونی زلزله از انیمیشن سه بعدی بنحو جالب و گویائی استفاده شده است . در مواردی نیز از پدیده های زمین شناسی عكس های سه بعدی با چرخش 360 درجه نمایش داده شده است . از دیگر مزیت های این نرم افزار دریافت آخرین اطلاعات از سایت انكارتا و نیز توانائی بروز رسانی از سایت نرم افزار است .